Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-parkowy. Ok. 1680 roku na zlecenie marszałka wielkiego koronnego S. H. Lubomirskiego wzniesiono barokowy pawilon mieszczący łaźnię, od której pochodzi nazwa Łazienki Królewskie. Na północ od pawilonu wybudowano obiekt zwany Ermitażem.
W latach 1724-1732 na zlecenie króla Augusta II wykopano basen wodny (Kanał Piaseczyński). Ok. 1764 na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zaczęto powiększanie dawnego ogrodu przy Łaźni, którą w 1772 przekształcono w dom mieszkalny.
W latach 1788-1793 Łaźnię połączono z bocznymi pawilonami mostkami z kolumnowymi galeriami i przekształcono w pałac zwanym odtąd pałacem Na Wodzie lub pałacem Na Wyspie. W tym miejscu odbywały się słynne Obiady Czwartkowe. W 1774 roku przystąpiono, niezależnie od prac przy Łaźni, do wzniesienia Białego Domu, a od 1775 roku pałacu Myślewickiego. W 1778 roku wytyczono tzw. Promenadę Królewską - aleję otoczoną kanałami i łączącą Łaźnię z Białym Domem.
W 1785 roku wzniesiony został Amfiteatr ziemny ze sceną na wyspie. W latach 1786-88 wybudowano Wielką Oranżerię, zwaną Starą Pomarańczarnią. W latach 1778-1788 w sąsiedztwie Łaźni stanął gmach Wielkiej Oficyny. W 1792 roku zaczęto wznosić kościół - Świątynię Opatrzności, lecz budowli nie dokończono z powodu wydarzeń politycznych.
W 1817 roku Łazienki Królewskie zostały sprzedane carowi Aleksandrowi I Romanowowi. Wielka Oficyna stała się siedzibą Szkoły Podchorążych Piechoty, Belweder przebudowano na siedzibę w. ks. Konstantego, wzniesiono także budynki Stajni, Wozowni i Ujeżdżalni. Pawilon zachodni przy Pałacu na Wyspie został przebudowany na cerkiew.
Po 1918 roku Łazienki Królewskie stały się własnością rządową. W 1926 roku na tarasie skarpy postawiono pomnik Fryderyka Chopina. Od czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego Łazienki Królewskie są dostępne dla mieszkańców i turystów. Odbywają się tam różne imprezy, koncerty, spektakle teatralne, festyny i spotkania. Jednym z liczniej odwiedzanych tu miejsc jest pomnik Fryderyka Chopina. W letnie weekendy odbywają się koncerty muzyki wielkiego kompozytora, którego publiczność nigdy nie zawodzi. Od maja do września w każdą niedzielę organizowane są koncerty fortepianowe. W każdą letnią niedzielę pomiędzy czerwcem a wrześniem na estradzie przy Starej Pomarańczarni odbywają się Koncerty pod Lipą. Niedaleko Łazienek znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.